Tak na szybko – Intune to dla mnie rozwiązanie, które pozwala mi samodzielnie zarządzać komputerami rozproszonymi po całym świecie. To kolejny wspis z serii, wcześniej było o Yammer.

Gdy napisałem „Nowoczesny dział IT„, kilka osób mnie zapytało jak jest możliwe ogarnięcie wszystkiego przez jedną osobę. Tak jak to dawniej bywało to się po prostu nie da. Gdy jednak zaprzęgniemy to pomocy Intune to nagle wszystko staje się prostsze. Ale zacznijmy od początku.

Zerknijcie na zdjęcie poniżej. Tak naprawdę ono pokazuje całą magię, za którą stoi Intune. W bardzo dużym skrócie. Każde urządzenie, które będzie chciało skorzystać z zasobów waszej firmy, które są w chmurze Microsoft, będzie mogło być skonfigurowane i zarządzane przez administratora.

Jeżeli zaś administrator nie ma kontroli nad urządzeniem to może po prostu zablokować dostęp. Wbrew pozorom to bardzo istotne. Piękno, ale zarazem dość duże niebezpieczeństwo polega na tym, że domyślnie użytkownik może zalogować się do naszych zasobów z dowolnego komputera i miejsca na świecie. Co oczywiste niesie to za sobą określone ryzyko. Więc jak żyć?

architektura intune
architektura intune

Skąd wziąć Intune?

Najprościej, a chyba i też najtaniej będzie jeżeli skorzystacie z licencji czegoś co się nazywa Enterprise Mobility + Security (w skrócie EMS). Wystarczy Wam wersja E3. Każdy użytkownik w tenancie będzie potrzebował licencji. Dodatkowe informacje o licencjonowaniu znajdziecie na oficjalnej stronie. Tam również są poradniki jak zacząć.

Intune
Intune

Jak zacząć?

Gdy po raz pierwszy zalogujecie się do konsoli Intune to tak naprawdę nie znajdziecie tam zbyt wiele elementów. Pierwszym oczywistym krokiem jest przypisanie licencji do każdego użytkownika w naszym Office 365. Bez licencji EMS nic nie zrobicie. Gdy to już jest zrobione kolejnym krokiem będzie dodawanie urządzeń. Na bardziej szczegółowe omówienie sposobów dołączania urządzeń poświęcę dodatkowy wpis, w tym skupię się na najbardziej oczywistym.

Jeżeli użytkownik ma przypisaną licencję to musi wykonać następujące kroki na nowym komputerze:

  • włączyć komputer
  • podłączyć się do sieci Wifi
  • zalogować się kontem użytkownika jakie ma w naszej organizacji – to punkt krytyczny!
  • czekać na skonfigurowanie komputera

W zależności od połączenia internetowego w ciągu kilkudziesięciu minut komputer zostanie skonfigurowany, a wszystkie aplikacje firmowe zainstalowane.