Nie chce mi się, ale chyba pora zacząć przygotowania do egzamin SharePoint 2016 70-339. Bardzo mi się nie chce 🙂 . Ale kupiłem voucher więc chyba nie mam wyjścia. Z poprzedniej wersji SharePoint zdałem w sumie 6 egzaminów, w tym cztery egzaminy ze ścieżki developerskiej, które w sumie  dały mi upragniony Microsoft Certified Solutions Developer: SharePoint Applications. Ale jeżeli chodzi o SharePoint 2016 jakoś nie mam weny. Do tego niewątpliwie przyczynia się sam Microsoft, który wprowadził chaos jak dla mnie w tym obszarze. W tej chwili jest tylko jeden egzamin SharePoint 70-339, który zamierzam właśnie zdawać. I to wszystko, ani słowa o ścieżce developerskiej. Nie wiem, nie ogarniam. Czekam na video z tegorocznej konferencji Build, może tam coś ktoś powiedział.

Egzamin SharePoint 70-339 – wymagania

No dobrze co w takim razie składa się na ten egzamin? Ma on na celu sprawdzenie wiedzy z następujących obszarów:

  • Projektowanie infrastruktury SharePoint (15–20%)
  • Planowanie uwierzytelniania i bezpieczeństwa (15–20%)
  • Planowanie obciążenia (15–20%)
  • Planowanie rozwiązań związanych z produktywnością (15–20%)
  • Administracja wyszukiwaniem (10–15%)
  • Planowanie  i konfiguracja usług w chmurze  (5–10%)
  • Monitorowanie i optymalizacja środowiska SharePoint (10–15%)

Jeżeli ktoś chce dowiedzieć więcej to można zerknąć na oficjalna stronę Microsoft.

Egzamin SharePoint 70-339 – moje przygotowania

Nie wiem czy w Waszym przypadku to się sprawdzi – u mnie działa 🙂 .  Pierwszym i najważniejszym elementem jest zbudowanie sobie laboratorium. Prawda jest taka, że spora część pytań, które mogą być na egzaminie może dotyczyć rzeczy nie występujących w naszej farmie w pracy. Zakładam, że osoba, która zdaje ten egzamin ma na co dzień do czynienia z SharePoint 2016. Jeżeli nie to to laboratorium jest jeszcze ważniejsze. Jeżeli nie wiecie jak się do tego zabrać polecam dobrą książkę na początek: Building a SharePoint 2016 Home Lab. Można kupić na Amazonie. Z tego co sprawdzałem nie ma jej w Polsce i raczej nie będzie 🙁 .

Tu warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Otóż zdecydowana większość maszyn wirtualnych, które mamy w swoich komputerach to rozwiązania zbudowane na bazie jednego serwera – nie jest to zbyt bliskie realiom na egzaminie. Jest to idealne jako środowisko developerskie, ale nie nadaje się do nauki administracji SharePoint.

Tu taka mała uwaga, jeżeli mamy pieniądze to możemy sobie w ciągu kilku sekund zbudować sobie farmę w Azure. Jest tam gotowy template, który ma wszystko co potrzeba. Działa super, ale tanie to to nie jest.

No dobrze mamy naszą farmę, pora zacząć naukę. W tej chwili nie mamy zbyt dużego wyboru. Jest tylko jedna książka, która jest dedykowana do tego egzaminu. Exam Ref 70-339 Managing Microsoft SharePoint Server 2016.

Jak dla mnie te dwie książki to podstawa w przygotowaniu do egzaminu. Z drugiej strony nie ma nic więcej… Oczywiście zawsze jeszcze możemy iść na oficjalne szkolenie w ośrodku szkoleniowym.

Jeżeli ktoś woli video zamiast książek jest jeszcze inna opcja. Dla egzaminów z SharePoint 2013 było bardzo dużo nagrań na Microsoft Virtual Academy. Niestety w tej chwili nie ma tam kompletnie nic co miałoby sens. No cóż, jest jednak dla nas nadzieja. Jeżeli macie dostęp do Pluralsight  możecie skorzystać z trzech kursów nagranych przez Vlada Catrinescu o egzaminie 70-339:

Planning for SharePoint Server 2016: Logical Architecture and Integrations
Planning for SharePoint Server 2016: Physical Topology and Services
Provision and Configure Web Applications in SharePoint 2016

Jeżeli chcecie zobaczyć czy PluralSight jest dla Was możecie skorzystać z wersji próbnej

I to tak na prawdę tyle. Jeżeli coś pominąłem to proszę o dodanie w komentarzach. Jeżeli macie inny pomysł jak się do tego zabrać podzielcie się.