Ktoś całkiem niedawno mnie zapytał jak ja to robię, że mój blog ma taki schludny wygląd i jak długo uczyłem się PHP. No cóż to tylko Genesis Framework 🙂 . Jestem dość typowym przykładem gościa z IT, który zna standardowe 3 kolory i wie, że coś jest ładne albo nie. I nie ma pojęcia jak zrobić, żeby jego strona nie wyglądała jak strona z Microsoft Word. Swego czasu próbowałem wielu rozwiązań, ale zawsze było coś nie tak. Niestety jak chcemy mieć coś zrobione porządnie to niestety trzeba zapłacić. Swego czasu sporo czytałem na ten temat i mój wybór padł na Genesis Framework. Więcej technicznych informacji znajdziecie na stronach StudioPress.com . Ja sam postaram się skupić na, może subiektywnych, powodach, dla których dokonałem takiego, a nie innego wyboru.

Genesis Framework
Genesis Framework

Co to jest Genesis Framework

To po prostu dodatek do WordPress’a, który opakowuje różne działania, które wcześniej trzeba było robić w kodzie, w operacje, które możemy wykonać samodzielnie. Czy to za pomocą drag & drop, albo korzystając z funkcji które mamy do dyspozycji. Prosty przykład. Chcemy aby przed komentarzem pojawiła nam się reklama Google i to w każdym poście. Normalnie trzeba by szukać gdzieś w kodzie, funkcjach… Sam nie wiem. Framework zaś daje nam po prostu dodatek Simple Hooks. Tam sobie wpisujemy nasz kod i gotowe! W każdym poście pojawia nam się reklama. Proste. Prawda?

To druga rzecz na którą warto zwrócić uwagę. Otóż do samego Genesis Framework jest szereg dodatków, która bardzo mocno rozszerzają jego funkcjonalność. W tej chwili sprawdziłem, że jest 371 rozszerzeń, które są dostępne do pobrania. Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że praktycznie wszystko mogę dzięki niemu zrobić. Nie musiałem ani razu dotykać kodu, a nie ukrywam, że wolałbym tego uniknąć.

Motywy głupcze!!!

Powiem tak. Gdyby tylko chodziło o te dodatki to może bym jeszcze jakoś kombinował. Ale drugą opcją, która mnie przekonała to motywy (eng. : Themes). Dla mnie to coś co stanowi o sile tego rozwiązania. Wiadomo, że sam WordPress jest dostarczany z jakimiś motywami i całkiem ich sporo można też znaleźć w internecie. Ale nikt nie chce mieć strony, która wygląda jak miliony innych. Wiadomo, inni też będą ich używać ale na pewno nie aż tyle, bo przecież trzeba płacić :). Oczywiście można komuś coś zlecić i wtedy będziemy mieć wygląd jedyny w swoim rodzaju, ale to dla mnie zbędny wydatek. Poniżej link to motywów, które są kompatybilne z Genesis Framework. StudioPress Theme of the Month

Trochę tego jest 🙂

O czym jeszcze warto wspomnieć? Otóż StudioPress dba cały czas o rozwój produktu. Najlepszym tego przykładem jest fakt, że z chwilą gdy WordPress wypuścił najnowszą wersję z Gutenbergiem, praktycznie od razu była wersja fremeworka, która go wspierała – nie żebym był fanem tego rozwiązania 🙂 . Znowu jak ktoś zainteresowany to szczegóły w linku poniżej:

Genesis Framework – czy warto?

Nie zamierzam jakoś się tu rozpisywać w temacie. Każdy musi sam ocenić, czy dane rozwiązanie spełni jego oczekiwania. Ja mogę powiedzieć, że dla mnie działa i tyle. Z tego co wiem są inne rozwiązania na rynku, więc musicie sprawdzić czy może one bardziej nie będą Wam pasowały. Uważam jednak, że korzystanie z tego typu rozwiązań ma sens, szczególnie jeżeli nie jesteśmy programistami PHP albo WordPress. Na pewno jest to oszczędność czasu, a i efekt wizualny będzie lepszy niż standardowe rozwiązanie.