Minął ponad rok od chwili, gdy napisałem swój artykuł: „Jak zacząć zarabiać $10k miesięcznie”. Omawiałem tam jak działa Upwork, jak również kwestie związane z finansami freelancera. Od tamtego czasu sporo kwestii uległo zmianie i cały czas dostaję od Was pytania. W związku z tym postanowiłem zrobić aktualizację w temacie. Nie zamierzam tu omawiać podstaw. Jeżeli kompletnie nie wiecie, jak zacząć przeczytajcie mój dawny wpis, gdzie omawiam podstawy: „Jak zostać freelancerem„.

Teraz jedna bardzo istotna uwaga bo dostaję dużo pytań w temacie. Poniżej declaimer

Poniżej to moje własne przemyślenia i proszę nie traktować ich jako porad podatkowych. Nie jestem doradcą podatkowym i proszę moich wpisów nie traktować jako oficjalnej wykładni w tym zakresie.

No dobrze skoro formalności za nami to przejdźmy do meritum.

Jak działa Upwork
Jak działa Upwork

Co się zmieniło w tym jak działa Upwork?

Przede wszystkim dla osób, które Upwork traktują na poważnie, konieczne stało się posiadanie płatnego planu. Jeszcze jakiś czas temu dało się funkcjonować bez płacenia, ale teraz to już przeszłość. Plan „Basic” nadal istnieje, ale jego użyteczność jest praktycznie żadna, bo daje nam tylko 10 „connects” w miesiącu, co wystarczy tak naprawdę na złożenie jednej oferty. Co gorsza w przypadku braku aktywności nasz profil znika z wyników wyszukiwania. Natomiast za plan „Plus” musimy zapłacić co miesiąc 14,99 USD (plus podatek). Tu już mamy 80 connects, cały czas widoczny profil, możliwość ukrycia zarobków, etc. To była niewątpliwie duża zamiana. Jej główną zaletą jak i niewątpliwym celem było ograniczenie spamu ofert. Jak sami wiecie było dużo ludzi, którzy składali oferty jak leci i za grosze. Wydaje się, że to zostało znacząco usprawnione.

Co to jest Upwork Project Catalog?

Drugą ważną zmianą, która całkiem się niedawno pojawiła było wprowadzenie czegoś co nazywa się „Project catalog”. O co chodzi? Generalnie jest to gotowa oferta zawierająca określony zakres usług, jak również stałą cenę. Nic tu się nie negocjuje czy dyskutuje. Klient po prostu kupuje gotowy projekt. Czy to działa? Ciężko powiedzieć… Mnie jeszcze nikt o to nie pytał, jak również nie słyszałem, bo ktoś ze znajomych coś w ten sposób sprzedał. W sumie jest to całkiem nowy produkt więc może trzeba poczekać i dać mu szansę. Dla przykładu ja stworzyłem ofertę „Get secured Office 365 environment”. Jak ktoś chce kupić to zapraszam 🙂

https://www.upwork.com/services/product/excellent-support-for-your-office-365-1339577099750977536?ref=fl_profile

Top Rated i Top Rated Plus

To, że był Top Rated to większość z Was wie i spora część pewnie była. W skrócie trzeba mieć JSS’a powyżej 90%, a dodatkowo zarobki za ostatni rok powyżej 1000$. W zamian dostawaliśmy możliwość częściowej kontroli JSS oraz mniejszą prowizję przy „Featured Jobs”. Ale teraz dodali jeszcze coś co się nazywa Top Rated Plus i wiem, że co poniektórzy już go mają 🙂 . Co dostajemy w zamian? Oprócz tego co ma Top Rated podstawową różnicą jest możliwość szybszej wypłaty środków z naszego konta. Główny wymóg to zarobki 10 000 $ w ciągu roku. W obydwu przypadkach dostajemy ikonę na naszym profilu świadczącą o przynależności do każdego z programów. Z tego co czytam, to dla części klientów ten status ma znacznie

Wypłata z Upwork

No i tutaj będę musiał się rozpisać :), bo ostatnio najwięcej się mówi o tym jak działa Upwork w kontekście wypłat zarobionych pieniędzy. Większość dyskusji dotyczyła zmian w tym zakresie. Osobiście przez bardzo długi czas preferowałem ścieżkę Upwork -> Payoneer -> Revolut ->Bank w Polsce. No cóż obecnie to już niekoniecznie. Na początek może przedstawię metody, które nie mają sensu, jeżeli chodzi o wypłatę zarobionych pieniędzy z Upwork:

  • Direct to Local Bank (PLN) – pomijając prowizję, kurs po jakim Upwork przelicza na złotówki jest dla nas kompletnie nieopłacalny
  • PayPal – kurs i prowizje jakie narzucają są jak dla mnie kompletnie bez sensu.
  • Wire Transfer (USD) – 30 USD za przelew? To ja dziękuję

To co w takim razie ma sens?

Tak naprawdę są dwie opcje, które wchodzę w grę. Albo przesłanie pieniędzy na Payoneer – koszt 2$ albo przelew na konto w Stanach (za darmo). Osobiście od pewnego czasu zdecydowanie preferuję tą drugą metodę i ją zdecydowanie polecam.

Na początku jedna bardzo ważna uwaga…

Karta głupcze (Autor Bill Clinton 🙂 )! Jednym z największych błędów jest przesyłanie pieniędzy za pomocą jakiś wypłat/wpłat albo przelewów. Moi drodzy pamiętajcie, że wszystkie tego typu operacje robi się kartami. Inaczej każdy Wam dołoży jakąś prowizję. Większość operacji kartami nic Was nie kosztuje!

Payoneer

payoneer
http://share.payoneer.com/nav/_QBjkp39chjMDmrrM3N1WY5rZAg3-l_AInO7BI45wcFQyMq6e5sFOD50eYMmE7bYVlkWzfRzwfRVzmeLSkhCyw2

To będzie opis bardzo skomplikowanej relacji. Przez bardzo długi czas Payoneer był dla mnie bardzo ważnym narzędziem. Działał bez problemu i szybko. I nawet prowizja 2$ pobierana przez Upwork nie była dramatem, bo konto nie służyło mi do wymiany dolarów tylko do przelewów USD dalej. Wszystko się rypło kiedy nastał nam Brexit. Otóż w tym momencie Payoneer zażądał ode mnie ponownej weryfikacji konta. I wszystko szło szybko i gładko, aż doszło do weryfikacji adresu. Co tu się Panie działo… I żeby nie było. Z tego co wiem wiele osób miało ten problem. Żeby nie skłamać. Robiłem to z 15 razy, aż tuż przed końcową datą, po kolejnym odrzuceniu weryfikacji, złożyłem reklamację i napisałem na ich publicznym koncie na Twitterze. Wydaje mi się, że wtedy przydzieli do mojej weryfikacji jakiegoś bardziej zaangażowanego człowieka i w końcu się udało. No ale niesmak pozostał. W tej chwili Payoneer mi działa i korzystam z niego dla niektórych klientów. Bo daje nam np. wysyłanie żądanie płatności do klienta, z którym współpracujecie bezpośrednio. I tu uwaga na koniec!

Aktualizacja 16/11/2022

W kontekscie Payoneer jest jedna generalna uwaga. Od pewnego czasu Revolut i inne serwisy (np. ZEN) rozpoznają karty, które są przez nich wydawane jako „Commercial”. Generalnie sprowadza się to do faktu, że przy zasilaniu taką kartą zostaniecie obciążeni dodatkową opłatą. W zależności od serwisu to będzie od 1%-3% wartości transkacji. Trochę to boli, bo przy zasileniu na poziomie $1000 to będzie od $12 do 30 dolarów, więc trochę to kosztuje.

Jeżeli macie klienta, z którym pracujecie bezpośrednio i jest on ze Stanów albo Kanady to na chwilę obecną Revolut odpada!!! Klienci z tych krajów są wpisywanie na jakieś listy oczekujących i nic z tego nie będzie. Żądanie płatności ma jeszcze PayPal, ale z racji wysokości jego prowizji kompletnie go nie polecam.

TransferWise aka Wise

https://wise.com/invite/u/tomaszs631

Kiedy toczyłem boje z Payoneerem ktoś gdzieś rzucił, że jest lepsza opcja, a mianowicie:

Upwork -> Wise -> Revolut -> Bank w Polsce

I muszę powiedzieć, że to jest rewelacyjna kombinacja. Na początek taka mała uwaga. Jeszcze kilka tygodni temu był to TransferWise, który został przemianowany na Wise. Po co? Szczerze mówiąc nie wiem, ale sam zakres usług pozostaje bez zmian. Dlaczego Wise? Przede wszystkim dostajecie rachunek bankowy w Stanach Zjednoczonych! Nie jest to żadna proteza czy subkonto tylko normalne konto bankowe. Jest to bardzo przydatne, bo każdy Wam może zrobić przelew na konto, korzystając z powszechnie przyjętego standardu płatności w USA.

Jeżeli Upwork Wam wpłaca pieniądze nie ma tu żadnych opłat. Jeżeli zaś podepniecie ich kartę pod Revoluta to również macie zero kosztów. Jak dla mnie super sprawa. Czy korzystać z ich wymiany czy przesłać dalej na Revoluta to już pozostawiam Wam. Generalnie nie są to jakieś kosmiczne różnice.

I na koniec Revolut

Revolut
Revolut

Jak wiecie jestem wielkim fanem Revoluta. Zawsze i wszędzie go polecam. Jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach również tu.

Kilka miesięcy bardzo mocno zostały ograniczone możliwości konta podstawowego. Revolut dość mocno forsuje przejście na płatny plan Premium i jeżeli dużo z niego korzystacie to raczej nie będziecie mieli wyjścia. Np. wprowadzili limit bezpłatnej wymiany walut w miesiącu w planie podstawowym.

Jeżeli jednak dużo podróżujecie to moim zdaniem naprawdę warto. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie zagranicznych wyjazdów bez niego.

Kolejna ważna sprawa to fakt, że z końcem marca Revolut traci polskie numery IBAN i to jest bardzo istotna zmiana! Zamiast tego będą litewskie. A tym samym, jeżeli będzie chcieli zrobić przelew to jest szansa, że będziecie musieli zapłacić, bo to będzie przelew za granicę.

I na koniec pamiętajcie, że Revolut może Wam zablokować konto, jeżeli podepniecie kartę kredytową. Jest to wbrew ich regulaminowi. A i jeszcze jedna kwestia. Niektóre z kart banków w Polsce są obciążone prowizją! Na pewno, jeżeli macie kartę dolarową w mBanku to przy próbie zasilenia USD Revolut naliczy Wam jakąś chorą prowizję. Próbowałem to robić, bo kurs był korzystniejszy, ale po naliczeniu tej prowizji cała operacja traciła sens. Nie wiem jak inne karty, ale zwracajcie uwagę na komunikaty i opłaty przy próbie wymiany. Czasami można bardzo mocno się zdziwić.

I to tyle. Jeżeli macie uwagi i komentarze to zapraszam. W sumie to od jednego z Was dowiedziałem się Wise.

PS. Linki, które tu wrzucam są afiliacyjne.