Minął ponad rok od chwili, gdy napisałem swój artykuł: „Jak zacząć zarabiać $10k miesięcznie”. Omawiałem tam jak działa Upwork, jak również kwestie związane z finansami freelancera. Od tamtego czasu sporo kwestii uległo zmianie i cały czas dostaję od Was pytania. W związku z tym postanowiłem zrobić aktualizację w temacie. Nie zamierzam tu omawiać podstaw. Jeżeli kompletnie nie wiecie, jak zacząć przeczytajcie mój dawny wpis, gdzie omawiam podstawy: „Jak zostać freelancerem„.
Teraz jedna bardzo istotna uwaga bo dostaję dużo pytań w temacie. Poniżej declaimer
Poniżej to moje własne przemyślenia i proszę nie traktować ich jako porad podatkowych. Nie jestem doradcą podatkowym i proszę moich wpisów nie traktować jako oficjalnej wykładni w tym zakresie.
No dobrze skoro formalności za nami to przejdźmy do meritum.
Co się zmieniło w tym jak działa Upwork?
Przede wszystkim dla osób, które Upwork traktują na poważnie, konieczne stało się posiadanie płatnego planu. Jeszcze jakiś czas temu dało się funkcjonować bez płacenia, ale teraz to już przeszłość. Plan „Basic” nadal istnieje, ale jego użyteczność jest praktycznie żadna, bo daje nam tylko 10 „connects” w miesiącu, co wystarczy tak naprawdę na złożenie jednej oferty. Co gorsza w przypadku braku aktywności nasz profil znika z wyników wyszukiwania. Natomiast za plan „Plus” musimy zapłacić co miesiąc 14,99 USD (plus podatek). Tu już mamy 80 connects, cały czas widoczny profil, możliwość ukrycia zarobków, etc. To była niewątpliwie duża zamiana. Jej główną zaletą jak i niewątpliwym celem było ograniczenie spamu ofert. Jak sami wiecie było dużo ludzi, którzy składali oferty jak leci i za grosze. Wydaje się, że to zostało znacząco usprawnione.
Co to jest Upwork Project Catalog?
Drugą ważną zmianą, która całkiem się niedawno pojawiła było wprowadzenie czegoś co nazywa się „Project catalog”. O co chodzi? Generalnie jest to gotowa oferta zawierająca określony zakres usług, jak również stałą cenę. Nic tu się nie negocjuje czy dyskutuje. Klient po prostu kupuje gotowy projekt. Czy to działa? Ciężko powiedzieć… Mnie jeszcze nikt o to nie pytał, jak również nie słyszałem, bo ktoś ze znajomych coś w ten sposób sprzedał. W sumie jest to całkiem nowy produkt więc może trzeba poczekać i dać mu szansę. Dla przykładu ja stworzyłem ofertę „Get secured Office 365 environment”. Jak ktoś chce kupić to zapraszam 🙂
Top Rated i Top Rated Plus
To, że był Top Rated to większość z Was wie i spora część pewnie była. W skrócie trzeba mieć JSS’a powyżej 90%, a dodatkowo zarobki za ostatni rok powyżej 1000$. W zamian dostawaliśmy możliwość częściowej kontroli JSS oraz mniejszą prowizję przy „Featured Jobs”. Ale teraz dodali jeszcze coś co się nazywa Top Rated Plus i wiem, że co poniektórzy już go mają 🙂 . Co dostajemy w zamian? Oprócz tego co ma Top Rated podstawową różnicą jest możliwość szybszej wypłaty środków z naszego konta. Główny wymóg to zarobki 10 000 $ w ciągu roku. W obydwu przypadkach dostajemy ikonę na naszym profilu świadczącą o przynależności do każdego z programów. Z tego co czytam, to dla części klientów ten status ma znacznie
Wypłata z Upwork
No i tutaj będę musiał się rozpisać :), bo ostatnio najwięcej się mówi o tym jak działa Upwork w kontekście wypłat zarobionych pieniędzy. Większość dyskusji dotyczyła zmian w tym zakresie. Osobiście przez bardzo długi czas preferowałem ścieżkę Upwork -> Payoneer -> Revolut ->Bank w Polsce. No cóż obecnie to już niekoniecznie. Na początek może przedstawię metody, które nie mają sensu, jeżeli chodzi o wypłatę zarobionych pieniędzy z Upwork:
- Direct to Local Bank (PLN) – pomijając prowizję, kurs po jakim Upwork przelicza na złotówki jest dla nas kompletnie nieopłacalny
- PayPal – kurs i prowizje jakie narzucają są jak dla mnie kompletnie bez sensu.
- Wire Transfer (USD) – 30 USD za przelew? To ja dziękuję
To co w takim razie ma sens?
Tak naprawdę są dwie opcje, które wchodzę w grę. Albo przesłanie pieniędzy na Payoneer – koszt 2$ albo przelew na konto w Stanach (za darmo). Osobiście od pewnego czasu zdecydowanie preferuję tą drugą metodę i ją zdecydowanie polecam.
Na początku jedna bardzo ważna uwaga…
Karta głupcze (Autor Bill Clinton 🙂 )! Jednym z największych błędów jest przesyłanie pieniędzy za pomocą jakiś wypłat/wpłat albo przelewów. Moi drodzy pamiętajcie, że wszystkie tego typu operacje robi się kartami. Inaczej każdy Wam dołoży jakąś prowizję. Większość operacji kartami nic Was nie kosztuje!
Payoneer
To będzie opis bardzo skomplikowanej relacji. Przez bardzo długi czas Payoneer był dla mnie bardzo ważnym narzędziem. Działał bez problemu i szybko. I nawet prowizja 2$ pobierana przez Upwork nie była dramatem, bo konto nie służyło mi do wymiany dolarów tylko do przelewów USD dalej. Wszystko się rypło kiedy nastał nam Brexit. Otóż w tym momencie Payoneer zażądał ode mnie ponownej weryfikacji konta. I wszystko szło szybko i gładko, aż doszło do weryfikacji adresu. Co tu się Panie działo… I żeby nie było. Z tego co wiem wiele osób miało ten problem. Żeby nie skłamać. Robiłem to z 15 razy, aż tuż przed końcową datą, po kolejnym odrzuceniu weryfikacji, złożyłem reklamację i napisałem na ich publicznym koncie na Twitterze. Wydaje mi się, że wtedy przydzieli do mojej weryfikacji jakiegoś bardziej zaangażowanego człowieka i w końcu się udało. No ale niesmak pozostał. W tej chwili Payoneer mi działa i korzystam z niego dla niektórych klientów. Bo daje nam np. wysyłanie żądanie płatności do klienta, z którym współpracujecie bezpośrednio. I tu uwaga na koniec!
Aktualizacja 16/11/2022
W kontekscie Payoneer jest jedna generalna uwaga. Od pewnego czasu Revolut i inne serwisy (np. ZEN) rozpoznają karty, które są przez nich wydawane jako „Commercial”. Generalnie sprowadza się to do faktu, że przy zasilaniu taką kartą zostaniecie obciążeni dodatkową opłatą. W zależności od serwisu to będzie od 1%-3% wartości transkacji. Trochę to boli, bo przy zasileniu na poziomie $1000 to będzie od $12 do 30 dolarów, więc trochę to kosztuje.
Jeżeli macie klienta, z którym pracujecie bezpośrednio i jest on ze Stanów albo Kanady to na chwilę obecną Revolut odpada!!! Klienci z tych krajów są wpisywanie na jakieś listy oczekujących i nic z tego nie będzie. Żądanie płatności ma jeszcze PayPal, ale z racji wysokości jego prowizji kompletnie go nie polecam.
TransferWise aka Wise
Kiedy toczyłem boje z Payoneerem ktoś gdzieś rzucił, że jest lepsza opcja, a mianowicie:
Upwork -> Wise -> Revolut -> Bank w Polsce
I muszę powiedzieć, że to jest rewelacyjna kombinacja. Na początek taka mała uwaga. Jeszcze kilka tygodni temu był to TransferWise, który został przemianowany na Wise. Po co? Szczerze mówiąc nie wiem, ale sam zakres usług pozostaje bez zmian. Dlaczego Wise? Przede wszystkim dostajecie rachunek bankowy w Stanach Zjednoczonych! Nie jest to żadna proteza czy subkonto tylko normalne konto bankowe. Jest to bardzo przydatne, bo każdy Wam może zrobić przelew na konto, korzystając z powszechnie przyjętego standardu płatności w USA.
Jeżeli Upwork Wam wpłaca pieniądze nie ma tu żadnych opłat. Jeżeli zaś podepniecie ich kartę pod Revoluta to również macie zero kosztów. Jak dla mnie super sprawa. Czy korzystać z ich wymiany czy przesłać dalej na Revoluta to już pozostawiam Wam. Generalnie nie są to jakieś kosmiczne różnice.
I na koniec Revolut
Jak wiecie jestem wielkim fanem Revoluta. Zawsze i wszędzie go polecam. Jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach również tu.
Kilka miesięcy bardzo mocno zostały ograniczone możliwości konta podstawowego. Revolut dość mocno forsuje przejście na płatny plan Premium i jeżeli dużo z niego korzystacie to raczej nie będziecie mieli wyjścia. Np. wprowadzili limit bezpłatnej wymiany walut w miesiącu w planie podstawowym.
Jeżeli jednak dużo podróżujecie to moim zdaniem naprawdę warto. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie zagranicznych wyjazdów bez niego.
Kolejna ważna sprawa to fakt, że z końcem marca Revolut traci polskie numery IBAN i to jest bardzo istotna zmiana! Zamiast tego będą litewskie. A tym samym, jeżeli będzie chcieli zrobić przelew to jest szansa, że będziecie musieli zapłacić, bo to będzie przelew za granicę.
I na koniec pamiętajcie, że Revolut może Wam zablokować konto, jeżeli podepniecie kartę kredytową. Jest to wbrew ich regulaminowi. A i jeszcze jedna kwestia. Niektóre z kart banków w Polsce są obciążone prowizją! Na pewno, jeżeli macie kartę dolarową w mBanku to przy próbie zasilenia USD Revolut naliczy Wam jakąś chorą prowizję. Próbowałem to robić, bo kurs był korzystniejszy, ale po naliczeniu tej prowizji cała operacja traciła sens. Nie wiem jak inne karty, ale zwracajcie uwagę na komunikaty i opłaty przy próbie wymiany. Czasami można bardzo mocno się zdziwić.
I to tyle. Jeżeli macie uwagi i komentarze to zapraszam. W sumie to od jednego z Was dowiedziałem się Wise.
PS. Linki, które tu wrzucam są afiliacyjne.
Dzięki za super informacje. Do wypłaty z Upwork używam właśnie Wise, a potem revolut. Zastanawiam się jednak gdzie przechowywać pieniądze, bo ani Wise, ani Revolut nie gwarantują zabezpieczenia pieniędzy w razie gdyby sami mieli problemy. Ostatecznie tylko banki są dają Ci gwarancję, że np. w UE do 100 tys. euro zawsze pieniądze odzyskasz.
Ooo to jest bardzo trudne w dzisiejszych czasach. Faktycznie bank jest tą najpewniejszą instytucją. Moim zdaniem podstawa to dywersyfikacja. Tzn. cześć pieniędzy w bankach, ale warto wziąć pod uwagę banki w innych krajach. Dodatkowo: Złoto, akcje, obligacje, itd. Oczywiście warto zrobić to z głową i planem. Jest taka książka: Marcin Iwuć „Finansowa Forteca”. Gorąco polecam przeczytać, bo może dać świeże spojrzenie na kwestie związane z finansami.
Ja również miałam taki system jak Ty Upwork -> Payoneer -> Revolut ->Bank. Nie wiedziałam o Wise, dzięki za informację! Właśnie zakładam konto i nie mogę się doczekać, kiedy uwolnię się od tego przestarzałego, drogiego i z kiepską obsugą klienta Payoneer. Mam pytanie: czy po połączeniu Wise do Upwork myślisz, że warto zamówić też ich kartę, żeby przelewać potem na Revolut? I czy skoro Revolut nalicza jakąś dużą prowizję za mBank USD, to czy lepiej jest bezpośrednio wysyłać z Wise do mBank? Dzięki!
Tak, jeżeli zależy Ci na czasie to kart od Wise Ci się przyda. Wtedy można ją podpiąć pod Revoluta i działa to bardzo szybko. Oczywiście zawsze można puścić przelew z Wise. Faktycznie jest prowizja jak dodajesz USD z mbanku, ale nie ma tego problemu jak dodajesz z Wise.
Z tego co wiem to ta prowizja wynika z tego że mbank nalicza sobie prowiezję
A jak się rozliczasz? Na DG czy umowa o dzieło?
Na DG, bo dzięki temu wrzucam wszystko do jednego worka. No ale ja mam jeszcze inne rzeczy oprócz Upwork
Czy możesz powiedzieć czy od tego co zarobisz na Upwork płacisz jedynie podatek dochodowy czy też VAT? Zastanawiam się jak to jest z Upwork jak się jest VATowcem tzn. jak ten VAT jest rozliczany.
Najpierw declaimer. Poniżej moje własne przemyślenia i proszę nie traktować ich jako wykładni podatkowej.
To jest baaaardzo śliski temat. Jeżeli to klient z EU to teoretycznie on płaci VAT, jak US to nie ma VAT. Jak w Polsce to nie wiem, bo nigdy nie miałem klienta z Polski i nie wiem co Upwork wrzuci na fakturę.
Bardzo mocno sugeruję kontakt z doradcą podatkowym lub dobrym księgowym.
Pytanie jeszcze czy masz VAT EU…
Dziękuje za odpowiedz. Jestem podatnikiem VAT i mam VAT EU. Mój problem polega na tym ze Upwork nic nie pisze o podatku VAT. Jeżeli wystawiam fakturę zagranicznemu kontrahentowi bądź vice-versa to uwzględniony jest tam VAT. Taki VAT jest zawsze rozliczany i uwzględniany w KPiR. Podejrzewam ze w przypadku Upwork takich faktur nie ma. Zatem od tego co zarobię (po odjęciu kosztów Upwork) musze opłacić VAT i podatek dochodowy.
A co z sytuacją kiedy nie mam działalności gospodarczej? Dopiero zaczynam jako freelancerka, większość rzeczy rozliczam w ramach działalności nierejestrowanej. Czy tutaj również mogę w tej sposób rozliczyć podatek?
Nie jestem księgowym więc nie podejmę się wykładni podatkowych. Z tego co widzę to limit jest 1400 zł netto miesięcznie. Zerknij np.: tutaj
Znam limit i sam model działalności nierejestrowanej. Zastanawiam się tylko czy Upworka też mogę w to wcisnąć 😀 Dopiero parę dni temu odkryłam ten portal i szukam info jak to rozliczyć, bo nasze polskie portale freelancerskie robią to za nas. Dzięki w każdym razie!
Rozumiem, że wise podpinam jako direct to local bank (eur) tak?
Dlaczego eur? W Upwork podpinasz jak local bank ale w stanach i waluta USD.
Po pierwsze nie wiem czy eur przejdzie, ale nawet jeżeli tak to będziesz miał przewalutowanie. A cała sztuka żeby wymieniać walutę tam gdzie nam się najbardziej opłaca.
Mnie zastanawia jedna kwestia. Po co uzywac Wise, jesli za 2 dollary mozna podpisac bezposrednio Revolut i otrzymywac wynagrodzenie bezposrednio w dollarach.
Nie ma możliwości przelewania w USD do Revolut za $2. Wypłata w USD jest możliwa do:
– PayPal za $2
– Payoneer $2
– WireTransfer -> kosztuje $30, zakładam że o tym piszesz
– Do banku w USA
Ach, teraz spojrzalam i faktycznie jest Direct to Local Bank w Euro za 0.99 USD.
Świetny artykuł! Mógłbyś dokładniej opisać jak przelać USD z Wise do Revolut? Czy jest tu jakaś dodatkowa opłata?
Samo przelanie jest bardzo proste. Podpinasz kartę od WISE do Revolut i tyle. W Rovolucie robisz zasil konto i korzystasz z karty WISE.
Co do opłat nie wiem. Do nie dawna było to na 100% bezpłatne. W tej chwili ktoś mi mówił, że Revolut dodaje jakieś odpłaty, ale chyba nie dotyczy to WISE. Generalnie przed zasileniem Rovolut Wam mówi, że zostanie naliczona dodatkowa opłata.
A czy ktoś próbował zamiast Revoluta użyć ZEN? Czy to będzie działać na tych samych zasadach czy jednak są jakieś różnice?
Działa tak samo jak Revolut. Zwracam uwagę, że ostatnio cennik ZEN uległ zmianie i nie jest już tak bardzo korzystny.
Hej, a czy ktoś wie czy można zarabiać tylko na Upwork i placic ryczałt 12%? Bez żadnego vatu? Po co wogole dyskusja gdzie jest klient? Dostajemy pieniądze od Upwork. Po to on jest , że sami się rozliczamy.
Przenoszę się z UK i jakoś nie mogę ogarnąć o co tu chodzi. Tam tylko przelewam sobie pieniądze na konto i płace podatek od tego co zarobiłem. Ot filozofia.
Witamy w Polsce 😛 . Tu nic nie jest proste…
A tak na poważnie. Jeżeli zarabiasz jakieś większe pieniądze to potrzebujesz działalności gospodarczej. Ryczałt 12% (jeżeli faktycznie się na niego łapiesz) ogarnia Ci kwestię po stronie kosztów, w sensie nie masz ich, ale nie rozwiązuje kwestii VAT.
Bo ktoś go musi zapłacić, albo Ty albo Twój docelowy klient… Generalnie temat jest BARDZO śliski i sugeruje rozmowę z doradcą podatkowym.
Btw. nawet jeżeli jesteś na ryczałcie to nadal masz prawo do zwrotu VAT
Dziękuję za odpowiedź.
Mogę prosić o jakiś link do artykułu gdzie jest napisane czemu muszę płacić VAT przy ryczałcie?
Będę miał 4 invoice miesięcznie na wysokie kwoty. Klient z USA. Przez Upwork on płaci podatki po swojej stronie a ja po swojej.
Nie kumam tu nic, a najbardziej mnie martwi że księgowe chyba tutaj tego nie kumają…
Ok znalazłem, jeśli to nie jest doradztwo to powyżej określonej kwoty i tak trzeba płacić VAT :/
No niestety
Zwróc uwagę, że jeżeli masz własną działaność i wystawiasz fakturę to podajesz tam informację, że „Usługa świadczona w trybie art. 28b”
i generalnie na fakturze nie ma VAT. zarknij https://www.ifirma.pl/blog/poradnik-przedsiebiorcy/swiadczenie-uslug-dla-podatnikow-vat-ue-w-trybie-art-28b.html
Generalnie jest to bezsensu
Czy masz business konto w Wise i business konto w Revolut? Czy korzystasz z prywatnych? Forma działanosci to JDG
Nie mam kont biznesowych, korzystam z kont w mBanku.
Rozważam założenie konta biznesowego w Revolut bo z tego co się dowiedziałem dają od niedawna rachunek USD w banku w Stanach a to się może przydać.
Dzięki za odpowiedź, to ciekawe – to może w tym przypadku Upwork – Revolut business?
Ale tak, właśnie chcę sprobować ścieżkę Upwork -> Payoneer -> Revolut ->Bank w Polsce na JDG – i nie wiem czy w Wise i Revolut zakładać konta Business, zamiast prywatnych
Jeżeli Rovolut business daje rachunek w US, to możesz wyrzucić Payoneer. Wtedy z Upwork przelewasz bezpośrednio na rachunek USD w US. Przelew z Upwork na konto w US jest bezpłatny.
Mam wrażenie, że ścieżka Upwork -> Payoneer -> Revolut może być nieaktualna. W moim przypadku, Revolut pobrał 1,34% prowizji przy doładowaniu kartą Payoneer. To sprawia, że przy kwocie powyżej ~$2500 bardziej opłaca się stała prowizja w wysokości $30.
Tak to prawda – chyba muszę napisać nową wersję tego post bo sporo się zmieniło 🙂
Od pewnego czasu Revolut niektóre karty, m.in. Payoneer traktuje jako firmowe i w takim przypadku dolicza sobie prowizję.
Witaj, mam dylemat jaką ścieżkę obrać do wypłaty pieniędzy z Upwork. Otóż obecnie nie ma możliwości założenia konta USD w Wise, więc ta opcja odpada, a to chyba była najlepsza metoda. Czy w takim razie zostaje Payoneer i Revolut z prowizjami?
Cześć,
Sprawdzam w tej chwili i jest informacja że można mieć konto w USD. Pytanie. Czy nie próbujesz założyć konta firmowego? Faktycznie od dłuższego czasu nie ma takiej możliwości, ale konto osobiste jak najbardziej wystarczy.