Kariera w IT w 2025 równa się AI. Od ponad dwóch lat AI jest odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. We wszystkich możliwych gazetach i tak naprawdę wszyscy o tym mówią. Ale szczerze? Niewiele z tego tak naprawdę wynika – przynajmniej dla mnie. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najważniejsze pytania i jak ja na to się zapatruję.
Jakie decyzje zamierzam podjąć i co zamierzam zrobić, żeby kolejne 10 albo 15 lat móc spędzić we względnym spokoju.
Nie przejmując się tym co się dzieje dookoła, a z drugiej strony mając dobre lub bardzo dobre zarobki.

Kariera w IT – AI game over?
Pewnie zwiększyć was zauważyła że niewiele dzieje się na tym blogu ale wynika to z faktu że od pewnego czasu ja i nie tylko chyba ja, odkryłem że tak naprawdę głównym źródłem zarobków i klientów i projektów stał się LinkedIn. Jak się ogarnę to postaram się popełnić na ten temat jakiś wpis. Również dla rozwijania personal branding to obecnie najlepszy wybór.
Moja kariera w IT to ponad 25 lat, a w tym ponad 10 lat z Microsoft 365 (Office 365). Natomiast od ponad pięciu lat staram się skupić na czymś co się nazywa modern workplace oraz cyber security. To była świadoma decyzja i plan.
Ale wiem też, że niektórzy z was interesują się tym co mam do powiedzenia w tej sprawie 🙂 . W sumie coś w tym jest, że po 25 latach pracy w Zawodzie mogę powiedzieć że wszystko albo prawie wszystko już widziałem. Choć to co się dzieje, na pewno w jakim sensie jest wyjątkowe. Dla mnie AI to przede wszystkim ogromne ułatwienie i usprawnienie codziennego życia. Bardzo prosty przykład. Namiętnie korzystam z Perplexity do wyszukiwania, bo od dłuższego czasu Google jest beznadziejny i zaspamowany reklamowym syfem.
Kolejna rzecz to tworzenie różnych planów, idei, etc. ChatGPT jest w tym super. Ale, chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że wszystkie treści, które tworzę są moje. Bo to jest ta ciemna strona AI – mamy zalew chłamu. Wszędzie!
Świetlana przyszłość w Cyber Security
Według wszelkich możliwych opracowań i raportów dotyczących kariery w it, cyber security jest jedną z tych nielicznych dziedzin gdzie prawdopodobieństwo zastąpienia przez rozwiązania AI jest stosunkowo niewielkie. Owszem wszelkie stanowiska entry level oraz na przykład klepacze kodu mają powody do obaw. Taki GitHub Copilot, akurat w programowaniu daje radę.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że w cale mnie to nie dziwi…
Na tę chwilę są dwa główne powody:
- cena – miałem okazję bawić się Security Copilot od Microsoft. To jak absurdalnie jest to drogie rozwiązanie oznacza, że jest ono tylko dla najbogatszych
- użyteczność – wspomniany wcześniej copilot nie jest game changerem. Na tę chwilę nie opcji, żeby zastąpił gościa z SOC. No fajne, ale bez człowieka nad klawiaturą to nie ma żadnej wartości dodanej
Dla mnie osobiście, jest to motywacja do sukcesywnej zmiany. Od gościa, który zajmował się przede wszystkim SharePointem i teams, teraz zajmuję się modern workplace i cyber security w obszarze M365. Natomisat mój focus i plan to rozwijanie się w poza poletkiem Microsoft. Wasza kariera w IT musi zakładać jakiś plan!
Jak zacząć?
Szczerze mówiąc odradzam wszelkie szkoły i bootcampy w stylu: „Od kierowcy do hakiera w trzy miesiące”. To nie działa i nie zadziała! Podobnie jak w przypadku wieku tak dotychczasowe doświadczenie nas nie przekreśla.
Ale trzeba do tego podjeść z głową i planem. Jestem tego najlepszym przykładem. Mój ostatni projekt był super z dwóch powodów. Po pierwsze ze względów finansowych 😛 , a po drugie ze względu na możliwość pracy z Sentinel (SIEM od Microsoft). To była moja świadoma decyzja – dodałem kolejny skill do mojego portfolio.
Zanim zaczniecie cokolwiek robić zróbcie sobie plan na nadchodzące miesiące. To nie o to chodzi, żeby się narobić. Chodzi o to, żeby to wszystko miało jakiś sens i wartość dodaną. Kariera w IT w 2025 to nie jest taka prosta sprawa. Jeżeli od ponad 10 lat utrzymujesz jakiś produkt, to zastanów się co będzie jak firma go wymieni? Moja najważniejsza zasada w pracy zawodowej?
Nigdy nie dopuść, żeby ktoś inny podejmował decyzje o Twojej karierze zawodowej!
Jeżeli już jesteście w IT to macie wielki bonus na starcie bo macie już jakąś wiedzę i zakładam, że odróżniacie kabel ethernet od usb 😉 . W tym przypadku warto się zorientować, czy w naszym aktualnym miejscu pracy nie opcji, żeby przeskoczyć do innego działu. Generalnie zmiana działu to super opcja, no ale z reguły możliwa tylko w największych firmach.
To nas prowadzi to kolejnego wniosku, jeżeli już decydujecie o wyborze pracodawcy wybierajcie takiego, który da Wam możliwość rozwoju.
Co dalej?
Na pewno pozostaje życzyć powodzenia. Wszyscy sobie ubzudrali, że w IT to jest eldorado. No jest, albo raczej było. Tylko nikt nie mówi o drugiej stronie tego medalu. Kariera w IT to ciągły rozwój i gonienie króliczka. Ciągle nowe wersje aplikacji, nowe zagrożenia, itd. Tu nie ma miejsca na spoczęcie na laurach. Fakt jest taki, że jeżeli ktoś zaniedbuje własny rozwój to skazuje się na marginalizację.