Dziś będzie bardzo nietypowo, bo chcę opisać jak wyjechać na piękną wyspę jaką jest Malta.  A piszę o tym dlatego, ponieważ poprzedni tydzień dane mi było spędzić właśnie na Malcie, w towarzystwie mojej cudownej żony. Było super, a w efekcie pojawiło się sporo pytań od moich znajomych i kolegów z pracy jak można sobie coś takiego zorganizować, bo wcale nie jest to jakieś rocket science, tym bardziej że już drugi raz odwiedzaliśmy tę wyspę, więc coś tam wiem 🙂 . Warto też podkreślić, że ten post jest aktualny na początek lutego 2016, bo pewne informacje bardzo często się dezawuują, czego najlepszym przykładem jest transport publiczny.

Malta

No dobrze, zobaczmy więc jak wyjechać na Maltę.

  1. Malta – Gdzie spać? Opcji mamy kilka, ale my wybraliśmy możliwość wynajęcia mieszkania na Malcie. Z naszego doświadczenia wynika, że to rozwiązanie cechuje się dużą elastycznością i opłacalnością, szczególnie gdy nasza grupa będzie większa. My korzystaliśmy z pomocy Pani Agnieszki i jej domu. Osobiście polecam!  Koszty zależą od ilości osób, daty wyjazdu, czasu pobytu, etc., ale jest to na pewno bardziej opłacalne niż hotel.
  2. Malta – Jak się dostać? Z Polski mamy możliwość lotu tanimi liniami lotniczymi. My korzystaliśmy z WizzAir, bo lata z Warszawy, ale z innych miast mamy jeszcze Ryanair. My za lot w obydwie strony, dla dwóch osób oraz jeden pełny bagaż zapłaciliśmy 1700 PLN. Pewnie im bliżej wakacji tym ta cena będzie rosła. Oczywiście ma również znaczenie jak wcześnie kupujemy bilet. Im wcześniej tym lepiej.
  3. Malta – Jak się poruszać? Z mojego punktu widzenia w grę wchodzi tylko transport publiczny, ale jeżeli ktoś jest odważny i lubi dreszcz emocji zawsze może wynająć samochód. Zwracam uwagę, że ruch jest lewostronny, ulice nie należą do najszerszych, i wszędzie mamy pod górę albo w dół… A parkowanie to często mistrzostwo świata. Wracając do autobusów, to tu nastąpiła duża zmiana. Kilka tygodni temu zmienił się operator i w trakcie naszego pobytu był delikatnie mówiąc chaos… Zakładając, że lecicie na dłużej niż 7 dni i chcecie choć trochę zwiedzać to pierwszą rzeczą powinno być kupno biletu 7 dniowego, od razu na lotnisku. Koszt 21 Euro od osoby. Część portali podawała informację, że bilet 7 dniowy miał być tylko dla mieszkańców, na szczęście to nieprawda i obcokrajowcy też mogę z niego korzystać. Do niedawna można było kupić bilety w automacie, ale w czasie naszego pobytu wszystkie automaty były wyłączone. Zamiast tego musicie kupić kartę z zakodowanym biletem. Zwracam uwagę, że nie możecie kupić tego biletu u kierowcy, a tylko w wyznaczonych biurach! Również warto wiedzieć, że w trakcie naszego pobytu okazało się, że rozkłady jazdy nijak się mają do stanu faktycznego. Podobnie było z trasami niektórych autobusów. Dlatego trzeba się pytać! To cudowna cecha Maltańczyków, którzy praktycznie wszyscy mówią bardzo dobrze po angielsku i co więcej są naprawdę bardzo uprzejmi i robią wszystko, żeby nam pomóc.  Autobusy kursują od godziny 5:30,  a ostatnie kończą swoje trasy pomiędzy 22-23, potem pozostają autobusy nocne – nie korzystaliśmy. Wszystkie przystanki są na żądanie!
  4. Jak się poruszać po MalcieGozo. Obok Malty mamy jeszcze uroczą wyspę Gozo, na którą możemy dostać się promem. Bilet kupuje się w drodze powrotnej, koszt niecałe 5 Euro od osoby. Bilety autobusowe z Malty są honorowane na Gozo.
  5. Jeżeli myślimy o zwiedzaniu to w tej chwili i przez najbliższe miesiące będzie dobra pogoda, przynajmniej jak dla mnie. Temperatura jest idealna, choć czasami trochę wieje. W trakcie naszego pobytu było około 17 stopni, choć w dniu naszego wylotu było powyżej 20 stopni. Noce są jednak dość chłodne. Dzięki temu można jednak pokonać pieszo wiele tras, która w środku lata będę zbyt wyczerpujące ze względu na upały, jak również będzie znacznie więcej turystów.
  6. Malta – Ceny . Możemy przyjąć, że ceny są około 20% wyższe niż w Polsce. Niestety sytuację pogarsza niekorzystny kurs Euro, który bije nas po kieszeni.
  7. Malta – Internet. My po przylocie na Maltę kupiliśmy od razu kartę prepaid od Vodafone, którą włożyliśmy to telefonu z opcją udostępnia internetu. Za 10 GB zapłacimy 46 Euro, co mówiąc krótko tanie nie jest. Jego jakość działania pozostawia też sporo do życzenia, szczególnie w godzinach pracy, w dni robocze. Jeżeli nie chcemy za to płacić znajdziemy sporo punktów z darmowym Wifi.
  8. Przydatne linki: Transport publiczny; Informacje o Malcie (bardzo dużo informacji);

I to tyle chyba z takiego bardzo treściowego streszczenia. Osobiście polecam, szczególnie poza sezonem, kiedy nie ma aż tylu turystów. Malta to przeuroczy kraj, z bardzo dużą ilością miejsc do zwiedzania, niektóre z nich robią niesamowite wrażenie. Maltańczycy to bardzo przyjaźni ludzi, którzy potrafią się cieszyć życiem. Miłego pobytu:)