Office 365, podobnie jak Azure, to przyszłość według Microsoft, która tak na prawdę już nadeszła. Bardzo dobrze widać to na przykładzie SharePoint. Bardzo wiele rozwiązań, które sukcesywnie pojawiają się w SharePoint online, nadal nie są dostępne w wersji on premise i często zdarza się, że nie wiadomo czy będą. Sam obecnie zajmuję się przede wszystkim Office 365 i 99% projektów z którymi pracuję wykorzystuje właśnie tę platformę. Niektórzy mi mówią, że wszystko super, tylko znowu trzeba płacić. No cóż, akurat w tym przypadku nie jest to prawda.

Jeżeli jesteście zainteresowani zostaniem programistą Office 365, lub chcecie przetestować nową platformę, albo po prostu chcecie mieć za darmo pakiet Office w najnowszej wersji to mam dla Was rozwiązanie. Otóż od pewnego czasu, w ramach promowania swojej chmury, Microsoft daje nam możliwość stania się częścią Office 365 Developer Program. W ramach tego programu dostajemy na rok darmową subskrypcję. Odpowiada ona standardowemu planowi E3, czyli ma praktycznie wszystkie istotne funkcjonalności. Co warto również podkreślić, to fakt że jeżeli posiadamy tę subskrypcję, to mamy prawo do 5 instalacji Microsoft Office na różnych urządzeniach, w tym na przykład na Maka! Więc może nie chcecie zostać programistami, ale na prawdę warto poznać niektóre z nowych opcji. A niektóre są na prawdę bardzo ciekawe, że wspomnieć Flow czy Planer.

Jeżeli jesteście zainteresowani to Darmowe konto Office 365 dla developerów można dostać pod tym linkiem. Jeżeli wolicie najpierw skorzystać z kilku darmowych szkoleń to sprawdźcie ten adres. Bardzo dobry ruch ze strony Microsoft :).

Sama społeczność, która jest skupiona wokół Office Dev Center, to w tej chwili jedna z bardziej dynamicznych w ekosystemie Microsoft, zarówno dla weteranów jak i początkujących, którzy tworzą lub chcą tworzyć rozwiązania na platformę Office 365. Na przykład nie wiem czy słyszeliście o czymś takim jak
Office UI Fabric? Najprościej to chyba można określić jako Bootstrap dla Office. Otóż projekt właśnie otrzymał wersję 2.6 na Github i jest w znacznej części rozwijany przez społeczność skupioną wokół chmury Office. Z mojego punktu widzenia Office 365 cały czas rośnie i większość z moich ostatnich projektów jest związana z tą platformą. Co więcej na chwilę obecną uważam, że to przyszłość. Nie wiem jak długa, ale na razie nie widzę żadnych czarnych chmur, czego nie da się powiedzieć o innych obszarach Microsoft…