Portale dla Freelancerów to jeden z prostszych sposobów, żeby w dzisiejszych czasach zarabiać pieniądze w Internecie. Swego czasu pisałem o tym „Jak zostać freelancerem„, ale zaszło sporo zmian w liście platform, stąd nowy post w tym temacie.

Jeśli jesteś freelancerem lub chcesz nim zostać, pewnie zastanawiasz się, gdzie szukać zleceń i jak znaleźć klientów. Na szczęście istnieje wiele portali dla freelancerów, które ułatwiają nawiązywanie kontaktów i współpracę z różnymi firmami i osobami. W tym poście przedstawię Ci kilka najpopularniejszych i najbardziej godnych uwagi portali dla freelancerów w Polsce i na świecie.

praca zdalna, digital nomads, workation, cyfrowi nomadzi
Praca zdalna

Portale dla Freelancerów – Upwork

Zacznijmy od mojego ulubieńca 🙂 . Upwork to jeden z największych i najbardziej znanych portali dla freelancerów na świecie. Na Upwork możesz tworzyć swój profil, dodawać portfolio i referencje, a także wysyłać oferty do potencjalnych klientów. Upwork pobiera prowizję od każdej transakcji – od maja 2023 jest 10% od wartości zarobionych pieniędzy na projekcie. Na Upwork znajdziesz zlecenia z różnych kategorii, takich jak web development, design, writing, marketing, customer service i wiele innych.

Jeżeli nie wiesz jak zacząć tam pracować zerknij na mój wpis o tym jak działa Upwork.

Useme

Portale dla freelancerów to nie tylko wielkie zagraniczne platformy. Useme to polski portal dla freelancerów, który oferuje prosty i bezpieczny sposób na wystawianie faktur za wykonane zlecenia. Dzięki nim nie musisz mieć własnej działalności gospodarczej ani rachunku bankowego – wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie i podpiszesz umowę zlecenie z portalem. To w niektórych scenariuszach bardzo duży atut – ZUS 🙂 .

Useme zajmie się rozliczeniem podatkowym i przeleje Ci wynagrodzenie na Twoje konto. Z ilością projektów różnie bywa, ale to może być dobry pomysł na start w tym biznesie. Są tam projekty z różnych branż, takich jak grafika, programowanie, copywriting, tłumaczenia i wiele innych.

Freelancer

Freelancer to kolejny globalny portal dla freelancerów, który umożliwia znalezienie zleceń i nawiązanie współpracy z klientami z całego świata. Na Freelancer możesz brać udział w konkursach lub licytować projekty według swojej stawki i umiejętności. Niestety pobiera opłatę za członkostwo (od 0 do 59 dolarów miesięcznie) oraz prowizję od każdej transakcji (od 3% do 10%). Na Freelancer znajdziesz zlecenia z takich dziedzin jak IT, grafika, inżynieria, administracja i wiele innych.

Osobiście przestałem z niego korzystać bo stawki, które tam są oferwowane to nie przesadzając dziadostwo. Co więcej pełno tam scamu, więc uważajcie.

Guru

Guru to kolejny z listy portale dla freelancerów, który oferuje wiele możliwości znalezienia i zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Warto powiedzieć, że to chyba najstarsza i nadal działająca platforma – tam zaczynałęm 😛 .

Zapewnia bezpieczny system płatności i komunikacji, elastyczne warunki współpracy i płatności oraz wsparcie techniczne i obsługę klienta. Guru.com ma też kilka wad, takich jak konieczność płacenia za niektóre funkcje i korzyści, ryzyko napotkania nieuczciwych lub niesolidnych stron oraz duża konkurencja między freelancerami. Dlatego warto porównać guru.com z innymi portalami dla freelancerów i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom

Fiverr

Fiverr to portal dla freelancerów, który działa na zasadzie sprzedaży usług za ustaloną cenę – od 5 dolarów wzwyż (stąd nazwa portalu). Na Fiverr możesz tworzyć swoje ogłoszenia (tzw. gigi), w których opisujesz swoją ofertę i warunki współpracy. Fiverr pobiera prowizję od każdej transakcji – 20% od sprzedawcy i 2% od kupującego. Na Fiverr znajdziesz usługi z takich kategorii jak grafika, video, muzyka, marketing, biznes i wiele innych.

biurko, praca w domu, home office, praca zdalna, desk setup

Strony dla freelancerów i co dalej?

To tylko kilka przykładów serwisów z ofertami pracy zdalnej, które warto sprawdzić. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto porównać je ze sobą i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Pamiętaj też, że nie musisz ograniczać się do jednego portalu – możesz korzystać z kilku naraz i tym samym zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawych i dobrze płatnych zleceń.

Sprawdź moje linki, które podałem, mogą być dobrym początkiem jeżeli nie dokońca jesteś pewien jak zacząć 🙂

Jeśli w tych postach nadal nie znajdziesz interesujących Cię informacji -> daj proszę znać w komentarzu!

Rozważam napisanie serii postów o tym, jak pracować zdalnie i z zagraniczmymi klientami, ale chciałbym wiedzieć, czy ktokolwiek jest w ogóle zainteresowany tym tematem.

Czekam na info od Was!

Tomasz