Wielu szefów uważa, że praca z domu to nie praca, no ale w końcu chyba zostali postawieni pod ścianą przez sytuację w naszym kraju, a w zasadzie na świecie. Home office nagle stał się wyrażeniem odmienianym przez wszystkie przypadki. No więc jak Panie żyć w takiej sytuacji?

Wbrew temu co się może wydawać praca z domu wcale nie jest taka łatwa. Całkiem niedawno zresztą już o tym pisałem w Home office blaski i cienie. Teraz chciałbym trochę rozwinąć ten temat.

Praca w czasach zarazy
Praca w czasach zarazy

Praca zdalna, a komunikacja

Pracując na home office od dłuższego czasu dorobiłem się kilku nawyków/rozwiązań, które jak dla mnie mają sporą wartość dodaną. Oczywiście nie dla każdego mają sens, ale mam nadzieję, że niektóre z nich będą dla Was przydatne:

Sprzęt do pracy z domu

 • Wiem, że wielu z Was pracuje z domu na laptopie, ale jeżeli macie możliwość to podłączcie sobie dodatkowy monitor. To naprawdę robi różnicę. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy bez dwóch monitorów – sam korzystam z IIyamy dla graczy: G-Master GB2560HSU
 • Jeżeli jest to możliwe to zainstalujcie sobie dobrą kamerę i kupcie dedykowane słuchawki z mikrofonem. Czasami rozmawiając z ludźmi jestem ledwo w stanie ich rozpoznać na ekranie i ledwo ich się słyszy. Osobiście polecam kamerę Logitech Brio. Cena jest wysoka, ale jest rewelacyjna, a opcja Windows Hello ogromnie ułatwia życie. I o ile słabą kamerę można przeżyć to praca z kiepskim mikrofonem to droga donikąd

Kilka prostych zasad, które robią różnicę

 • Jeżeli akurat nie mówicie to wyłączajcie swój mikrofon. Z jednej strony zmniejsza to szum, a z drugiej strony pozwala uniknąć niespodzianek, jak dziecko domagające się obiadu
 • Warto mieć pod ręką telefon komórkowy z aplikacjami, których używacie do komunikacji. Nie raz się zdarzyło, że coś na komputerze przestało działać i kończyłem calla na telefonie
 • Włączajcie video w trakcie rozmów. Osobiście wkurza mnie gdy nie widzę twarzy osoby po drugiej stronie mikrofonu. Człowiek jest istotą, która ogrom wiedzy czerpie z twarzy swego rozmówcy.
 • Pamiętajcie o strefach czasowych (i zdrowym rozsądku)!!! To, że Ty pracujesz do 20 wieczorem to nie znaczy, że ja mam na to ochotę. Ci którzy mnie znają wiedzą, że zawsze dbałem o czas pracy wręcz obsesyjnie. Home Office nie oznacza, że mam być cały czas pod telefonem i przy komputerze. Wiadomo w IT czasami są sytuacje kryzysowe, ale na Boga to nie może być stan permanentny!
 • Pamiętajcie o lagach. To taki urok tych wszystkich programów do rozmów 🙂 . Mówcie spokojnie i powoli tak żeby Wasz odbiorca miał szansę Was zrozumieć
 • Jeżeli robicie dużego calla/webinara to warto mieć drugą osobę do pomocy. W sensie Wy mówicie, ale druga osoba obsługuje czat i włącza/wyłącza mikrofony uczestnikom. To naprawdę bardzo pomaga
 • Zanim zaczniecie upewnijcie się, że wszystkim działa sprzęt
 • Nie pracujcie na kiblu za przeproszeniem. Praca nie powinna powodować odruchów wymiotnych, więc talerz o obiadem obok klawiatury słabo trochę wygląda

Microsoft Teams Rulez

Taka dygresja na wstępie. Firma Microsoft w ramach walki z koronawirusem daje nam teraz dostęp do teamsów za darmo na okres 6 miesięcy. A wracając do tematu, to błagam nie ukrzyżujcie mnie, ale Microsoft Teams są dla mnie rewelacyjne. Gdy mamy czas epidemii koronawirusa i musimy pracować z domu to jedno z najlepszych narzędzi, jeżeli nie najlepsze do pracy grupowej.

W mojej poprzedniej pracy nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego Teamsy nie są powszechnie wykorzystywane, mimo posiadanej licencji.

Na szczęście nowa firma i nowe zasady 🙂 . Teraz dla mnie to podstawowe narzędzie do komunikacji i współpracy, znaczenie częściej wykorzystywane niż email.

 • Praca z Microsoft Teams jest bardzo intuicyjna. Rozpoczęcie rozmowy czy czatu to kwestia jednego kliknięcia. Kilkanaście miesięcy temu do wielu kwestii można było się przyczepić. W tej chwili to po prostu działa.
 • Wszystko jest w jednym miejscu. Dla mnie, jako osoba która pracuje z ludźmi z całego świata bardzo ważny jest fakt, że po dodaniu kogoś do zespołu ma ta osoba dostęp do całej historii, zdarzeń, dokumentów. Nie trzeba wysyłać ponownie sterty plików, o części której pewnie zapomnimy.
 • Są cały czas rozwijane. W zasadzie nie przesadzę chyba mówiąc, że w tej chwili to jeden z najważniejszych produktów Microsoft. Microsoft Teams to aplikacja z ogromnym potencjałem do modyfikacji. I pomijając dostępne dodatki zawsze możecie sobie stworzyć własny. Warto wspomnieć o możliwości automatyzacji z wykorzystaniem AI. Sky is the limit 🙂

Praca to nie wszystko

Wiele razy to pisałem. Nie wiem dlaczego wielu managerów uważa, że ludzie na home office siedzą i nic nie robią. Szczerze? Osobiście uważam, że jest wręcz przeciwnie. Pracując z domu tak bardzo łatwo zatracić się w tym kiedy pracujemy, a kiedy mamy czas wolny. Pamiętajcie o tym żeby wyjść z tego domu choćby na chwilę. Jak wiadomo siłownie są pozamykane, ale godzina na rowerze może być zbawienna dla Waszej psychiki.

I na koniec o samym wirusie

Może to mój pesel a może zdrowy rozsądek, ale na litość boską nie dajmy się zwariować!!! Koronawirus to nie koniec świata. Jak słyszę o odcinaniu Warszawy albo cudownym działaniu witaminy C na niego to mnie po prostu trafia szlag. Pamiętam Czarnobyl, który był o tyle straszniejszy, że nic nie było wtedy wiadomo. Pamiętam komunę, gdzie pomarańcze były tylko na Święta Bożego Narodzenia. I co? I żyję.

Ludzie, co roku więcej osób umiera na raka. Zwykła grypa nas nawiedza co sezon i jakoś nikt z tego tytułu nie popada w amok. Wiadomo, trzeba zachować zdrowy rozsądek, ale nie przesadzajmy.

Swoją drogą ciekawe co zrobią anty szczepionkowcy gdy pojawi się szczepionka…