SharePoint – jak zacząć to będzie rozwinięcie jednego z moich poprzednich wpisów: SharePoint developer czyli kto? Okazuje się, że nadal są pytania jak zacząć swoją przygodę z SharePoint. No cóż na ten moment sprawa nie jest wcale taka oczywista, bo musimy uwzględnić kilka czynników w tej układance. To co tu przeczytacie to moje subiektywne podejście do tego tematu.

Przede wszystkim musimy się zdecydować, na którą wersję platformy SharePoint chcemy programować. W tej chwili możemy przyjąć uproszczone założenie, że w grę wchodzę dwa kierunki:

  • SharePoint on premise 2016, 2013 (świadomie pomijam 2010)
  • SharePoint online

Przy czym można przyjąć założenie, że SharePoint 2016 on premise będzie w jakimś zakresie implementował to co się pojawia w SharePoint online. Druga kwestia, którą trzeba tu uwzględnić to przyszłość samej platformy. Spotkałem się różnymi głosami od takiego, że SharePoint 2016 to ostatnia wersja wydana on premise po założenie, że pojawią się jeszcze dwie wersje tego produktu. Szczerze? Myślę, że w samym Microsoft trwa dyskusja. Takim ciekawym przykładem na zawirowania jest to co się dzieje z certyfikacją dla programisty SharePoint – MCSD. Najpierw była informacja o wygaszeniu, potem o przedłużeniu. A w tej chwili jakby nie ma dedykowanej ścieżki developerskiej…

SharePoint

SharePoint

Sharepoint – jak zacząć – wybór platformy

Zaproponuję Wam chyba najbezpieczniejsze podejście. Jeżeli nie macie żadnego doświadczenia z SharePoint, albo nie macie konieczności utrzymywania istniejącego rozwiązania dajcie sobie spokój z wersją serwerową… Skupcie się na Sharepoint online. Dlaczego może ktoś zapytać?

  • stety albo niestety chmura to przyszłość – przynajmniej tak mówią, Microsoft nie jest tu wyjątkiem
  • umiejętność programowania dla SharePoint online bez większego wysiłku da Wam możliwość tworzenia rozwiązań dla całego Office 365
  • Office 365 to w tej chwili oczko w głowie Microsoft
  • Office 365 jest chyba najdynamiczniej rozwijającym się ich produktem
  • umiejętności, które są potrzebne do tworzenia rozwiązań dla SharePoint online możecie wykorzystać w innych typach projektów
  • mając taką wiedzę nie zamykacie się w świecie Microsoft, JavaScript wraca do łask 🙂

SharePoint – jak zacząć?

No dobrze skoro wiemy co wybrać to co dalej???

Pierwszym krokiem powinno być zarejestrowanie się na portalu developerskim Office. Za darmo dostaniecie dostęp do developerskiego tenanta Office 365. W tym przypadku warto wiedzieć, że dostajecie również darmowy pakiet office w najnowszej wersji. Ilość materiałów, które tam są pomogą wam rozpocząć swoją przygodę z SharePoint. Warto tu zwrócić uwagę na nagrania video z Waldkiem Mastykarzem, który pokazuje jak tworzyć rozwiązania z wykorzystaniem SharePoint Framework – polecam, bo warto. SharePoint Framework to przyszłość SharePoint online w tej chwili.

Drugi portal, na którym powinniście się zarejestrować to Visual Studio Dev Essentials. Tam wśród benefitów jest na przykład 3 miesięczny dostęp do PluralSight. To platforma szkoleń online, która ma swoim katalogu kilka bardzo dobrych szkoleń, na przykład jak programować z JavaScript w SharePoint czy tworzyć Apps.

Są jeszcze dwa miejsca, które warto tu uwzględnić.

Pierwsze to zasoby Technet. Tam znajdziecie zbiór wszystkich materiałów szkoleniowych, które udostępnia Microsoft. Są tam również informacje dotyczące wersji serwerowej.

Druga strona to oczywiście Microsoft Virtual Academy. Tam znajdziecie ogromny zbiór materiałów, które Wam ułatwią start.

Wszystko to co tu napisałem nie wymaga od Was żadnych nakładów finansowych. Potrzeba tylko chęci i czasu 🙂