SharePoint jQuery to temat rzeka, która co więcej jest bardzo „użyteczna”, ale może od początku. Biblioteki jQuery nikomu przedstawiać nie trzeba. Ogromna liczba projektów web i nie tylko, z niej korzysta. Również rozwiązania dla Sharepoint bardzo często na niej bazują. Praca z jQuery w SharePoint składa się tak naprawdę z trzech etapów. Pierwszym z nich jest dodawanie biblioteki jQuery do SharePointa. Następnie trzeba tę bibliotekę załadować na stronę, a na samym końcu wykorzystać ją zgodnie z naszymi potrzebami. W tym wpisie chciałbym zaprezentować sposoby integracji jQuery z naszym środowiskiem, zarówno takim instalowanym lokalnie, jak i w chmurze, czyli SharePoint online (Office 365). Każde z prezentowanych rozwiązań ma swoje wady i zalety.  Dodatkowo niektóre z nich nie mogą zostać wykorzystane w przypadku Office 365, ze względu na ograniczenia, które narzuca nam Microsoft w swojej chmurze.

SharePoint jQuery

1. Dodawanie jQuery do SharePointa jako Sandbox solution. Oczywiście oficjalne dokumenty Microsoft wskazują, że Sandbox solution będzie porzucony w kolejnych wersjach, ale na chwilę obecną działa i co więcej nadaje się do wdrożenia w SharePoint online. Dodatkowo ma niewątpliwie zaletę, że nie ma potrzeby angażowania administratora farmy do wdrożenia naszego rozwiązania. Jak więc to zrobić?

Tworzymy w Visual Studio nowy, pusty projekt SharePoint’a, a następnie dodajemy do projektu „Moduł” (Module) .

Następnie zmieniamy nazwę folderu Module na Assets, kasujemy plik Sample.txt i przeciągamy do niego bibliotekę jQuery. Zwróćmy uwagę, plik Elements.xml został zaktualizowany o referencję do naszego pliku

Następnie musimy dodać atrybut URL z opcją „SiteAssets”> do naszego pliku konfiguracyjnego. Tak będzie on wyglądał finalnie:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<Elements xmlns="http://schemas.microsoft.com/sharepoint/">
  <Module Name="Assets" Url="SiteAssets">

    <File Path="Assets\jquery-2.1.3.js" Url="Assets/jquery-2.1.3.js" />
  </Module>
</Elements>

Po załadowaniu na wybrane site collection będzie gotowe do użycia. W moim przypadku link do jQuery jest następujący:

http://intranet.wingtip.com/sites/DevApp/SiteAssets/Assets/jquery-2.1.3.js

2. Dodawanie jQuery do folderu Layout. To już rozwiązanie do wdrożenia na poziomie całej farmy, wymagające pełnych uprawnień do administracji, a dodatkowo niemożliwe do wykorzystania w Office 365. Tym razem tworząc nowe rozwiązanie wybieramy opcję w Visual Studio „Deploy as a farm Solution”, a następnie mapujemy do rozwiązanie folder SharePoint „Layouts”. Potem wystarczy przekopiować do podfolderu bibliotekę jQuery.

Teraz wystarczy tylko zrobić deploy i nasza biblioteka będzie dostępna pod adresem http://intranet.wingtip.com/_layouts/15/jQueryLayouts/jquery-2.1.3.js

UPDATE. Tak wiem, że są jeszcze inne sposoby aby dodać bibliotekę jQuery do SharePointa :). Postaram się kiedyś je opisać.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem SharePoint to może zainteresuje Cię mój starszy wpis o SharePoint content type