Kilka miesięcy temu, Scott Hanselman ogłosił, że Microsoft ma nowe rozwiązanie które zmieni świat dla aplikacji mobilnych zarówno w ich ekosystemie jaka i innych dostawców. To rozwiązanie nazywało się PowerApps. Rozwiązanie wtedy nie było dostępne do testów, co więcej można jedynie było się zapisać na listę oczekujących. No cóż nie pozostało mi nic innego jak się zarejestrować i czekać. Na szczęście pracuję w firmie, która znaczącą część swojego biznesu ma w chmurze Microsoft, stąd wspiera on nas dość mocno w tym zakresie. W efekcie czego mój szef dość wcześnie dostał dostęp do testów, a tu już był tylko krok dla mnie. W tej chwili o ile wiem rozwiązanie jest dostępne w wersji preview dla wszystkich chętnych. Ja już je widzę na liście dostępnych dla mnie w moim Office 365
Zacznijmy naszą zabawę z PowerApps
Aby rozpocząć pierwszym krokiem będzie zalogowanie się do naszego Office 365, odnalezienie ikony aplikacji i uruchomienie. Po chwili powinniśmy zobaczyć ekran jak poniżej:
Jak widać na powyższym zdjęciu ekran jest stosunkowo prosty. Na początek dostajemy cztery aplikacje od Microsoft, które mają za zadanie pokazać nam co możemy zrobić. My nie idziemy na łatwiznę i spróbujemy zbudować coś sobie sami. Mam bardzo nieskomplikowaną listę w SharePoint online. Korzystam z tej listy do prezentowania prostych danych sprzedażowych. Są tam tylko cztery pola: Cashier name, net sales, clerk id and report day. Informacje te są tam ładowane codziennie z wykorzystaniem prostej aplikacji konsolowej CSOM, która pobiera dane z naszego systemu ERP i ładuje do listy w SharePoint online.
No dobrze zacznijmy. Na początek naciskamy przycisk „New app” . Pojawi się wiadomość „To create and edit apps, you need to install PowerApps Studio for Windows.” Oznacza ona, że aby stworzyć nasze rozwiązanie potrzebujemy aplikacji dedykowanej do tego celu. Można ją pobrać ze sklepu Microsoft, jest ona darmowa. Ja już mam ją zainstalowaną więc po porostu naciskam „Open it”, a potem „New” aby rozpocząć. Na początek pojawią nam się możliwe źródła danych, z których możemy skorzystać aby stworzyć naszą aplikację.
Mój wybór jest dość oczywisty, i wybieram się SharePoint online jako źródło danych dla mojej aplikacji. Pojawi się pole tekstowe gdzie prowadzimy adres naszej witryny, a następnie login i hasło. Potem wystarczy nacisnąć tylko “Connect” a resztę zrobi za nas aplikacja. Zerknijcie na zrzut ekranu poniżej:
Bez żadnej dodatkowej pracy otrzymujemy trzy ekrany aplikacji, które powstają na bazie naszych danych w liście:
- Browse screen
- Details screen
- Edit screen
I w bardzo wielu przypadkach to co zostanie wygenerowane będzie zupełnie wystarczające dla naszych potrzeb, ale jeżeli chcemy mamy możliwość stworzenia bardziej zaawansowanych rozwiązań, dzięki różnym opcją, które zostały oddane na nasz użytek:
- można tworzyć dodatkowe ekrany
- można dodawać akcje
- możemy dodwać przepływy danych, bardzo WIELE przepływów danych, na przykład “Create Salesforce and Wunderlist Tasks”
- możemy korzystać z ikon, kontrlek, formularzy, etc
- jeżeli jedno źródło danych to mało można dodać kolejne
- i wiele wiele więcej
Jak widzicie PowerApps są przedstawiane jako proste rozwiązanie dla osób, które nie są deweloperami, ale mają w sobie ogromny potencjał. Śmiem sądzić, że w niektórych przypadkach programiści aplikacji mobilnych mają powód do zmartwień… Wróćmy do naszej aplikacji. Pora udostępnić nasze rozwiązanie w naszej organizacji. To bardzo prosta operacja. Wystarczy kliknąć opcję “Save as” a następnie opcję “the cloud”, aby w następnym kroku zaznaczyć checkbox “Allow access to other users in my organization”. Ta opcja zapisze naszą aplikację w naszej chmurze Office 365. Po tej operacji, gdy ponownie otworzymy aplikację PowerApps i zalogujemy się naszym kontem organizacji zobaczymy nasze dzieło na liście wszystkich dostępnych aplikacji. Również ta jedna będzie dostępna dla nas do edycji.
No dobrze sprawdźmy czy wszystko działa jak tego się spodziewamy. Rozwiązania budowane jako PowerApps mogą być wykorzystywane na urządzeniach z systemami IOS, Andoid, Windows. Ja zrobiłem sobie test z Apple App Store. Pobrałem i zainstalowałem aplikację. Następnie logujemy się za pomocą naszego konta organizacji, a po chwili widzimy aplikacje, które są dostępne w naszym Office 365. Jak widać poniżej moja aplikacja jest na liście. Super, prawda?
Teraz pozostaje nam tylko nacisnąć ikonę nasze aplikacji i raport jest gotowy do uruchomienia. Jak widzieliście całe rozwiązanie jest bardzo proste, ale ma naprawdę bardzo dużo opcji i daje nam bardzo dużo możliwości. Warto zwrócić również uwagę, że stworzenie tej bardzo prostej aplikacji zajęło mi mniej czasu niż napisanie tego artykułu.
Ciekawa rzecz i fajny artykuł, tylko niestety takie narzędzia to bardzo często niewypały, choćby LightSwitch. Wydaje mi się, że trudno znaleźć ludzi, którzy po prostu robili coś korzystając z takich narzędzi, bo ani to stricte programowanie, ani CMS – taka faza pośrednia i może dlatego jest to bardziej zabawa i sprawdzenie możliwości niż jakieś konkretne projekty.
Wydaje się, że taki jest plan Microsoft na najbliższe lata. Jak najwięcej dać ludziom, bez udziału specjalistów. Na szczęście jest, nie da się wszystkiego zrobić bez nas. A LighSwitch to faktycznie był niewypał 🙂