Wake on LAN to łatwy sposób na zdalne włączenie komputera. Wysyłamy tzw. magic packet do naszego komputera i gotowe. To bardzo przydatna funkcja, a której konfiguracja stała się dla mnie prawdziwym wyzwaniem w systemie Windows 10. Może jednak po kolei.

Co to jest Wake on LAN?

Mówiąc bardzo ogólnie to sposób na zdalne włączenie komputera. Do tego celu jest wykorzystywany port Ethernet – nie da się zrobić tego po Wifi. Jeżeli ktoś zna taki trick to ja poproszę w komentarzach. Obrazowo rzecz ujmując port lan czeka na magiczny pakiet, który spowoduje, że komputer nam się uruchomi.

Jest to bardzo użyteczne, gdy na przykład sporo podróżujemy, a w naszym domowym komputerze mamy rzeczy, które są nam potrzebne. Zamiast więc mieć cały czas uruchomiony komputer lepszym rozwiązaniem jest po prostu możliwość jego zdalnego włączenia. Robimy co trzeba i można go ponownie wyłączyć. I tu z pomocą przychodzi nam właśnie funkcja Wake on LAN. Istnieje ona od dość dawna, ale jak się okazało Microsoft w swoich najnowszych systemach dokonał pewnych zmian, które spowodowały, że konfiguracja nie jest tak oczywista jak by się mogło nam wydawać. No dobrze czyli jak można włączyć wake on lan w Windows 10?

Konfiguracja Wake on LAN w BIOS

Pierwszym i niezbędnym elementem jest skonfigurowanie BIOS naszego komputera. Przykłady, które podam bazują na płycie Asus z chipsetem Z97. Konfiguracja w BIOS Asusa sprowadza się do włączenia trzech opcj:

  • Pierwszym krokiem jest włącznie opcji w BIOS Power On By PCI-E . Domyślnie jest ona wyłączona
  • Kolejnym elementem jest włączenie stosu sieciowego. Kiedy ustawimy opcję Network stack na enable będziemy mogli aktywować kolejną funkcje
  • Ipv4/Ipv6 PXE Support ustawiamy na Enabled
konfiguracja APM
konfiguracja APM
Network stack configuration
Network stack configuration

Konfiguracja Wake on LAN w systemie Windows 10

Po skonfigurowaniu BIOS pora na system. Pierwszym krokiem, musicie zrobić, jeżeli macie płytę ASUSA, to pobranie sterowników ze stron producenta. Te, które są standardowo instalowane przez Microsoft w moim przypadku nie miały potrzebnych opcji. Po zainstalowaniu nowego sterownika pojawią się Wam opcje, które musicie włączyć:

  • Wake on Magic Pocket
  • Wake on Pattern Match
  • Wake on Magic Pocket from power off state
Wake on LAN
Wake on LAN

I dotychczas to byłoby wszystko, mówię tu o Windows 7. Niestety w przypadku Windows 10 i Windows 8 również, trzeba dokonać jednej istotnej zmiany. Otóż w tych systemach Microsoft dokonał zmiany w schematach zasilania. Teraz aby funkcja Wake on LAN zadziała prawidłowo komputer musi być w trybie uśpienia lub hibernacji. Szczegółowe wyjaśnienia możecie znaleźć tutaj. Opcje te możecie skonfigurować w opcjach zasilania. Jeżeli komputer po prostu wyłączycie nie będziecie w stanie wybudzić go z uśpienia.

Konfiguracja za nami, pora na test. Do wybudzenia można wykorzystać bardzo prosty i dostępny za darmo program Wake On Lan. Po wprowadzeniu danych konfiguracyjnych naszego komputera takich jak adres MAC oraz IP można wysłać pakiet, który spowoduje uruchomienie naszego komputera.

Tu jeszcze taka jedna kwestia. Pakiety do wybudzenia naszego komputera są odbierane na porcie 9 UDP. Musimy pamiętać aby przepuścić taki ruch na naszym domowym routerze. Jeżeli jesteście paranoikami, takimi jak ja, to sugeruję korzystać z VPN do domowego routera. Wtedy z punktu wiedzenia sieci wygląda to jak łączenie z sieci lokalnej.

I to był kolejny post o rozwiązaniach IT dla osób, które dużo podróżują. Dla zainteresowanych polecam jeszcze: