Dziś będzie o Windows Azure w programie BizSpark. Zdarzyło mi się już pisać o programie BizSpark dla firm,  ale na początek kilka słów przypomnienia. BizSpark to program dla małych firm, działający pod patronatem Microsoft. Więcej szczegółów pod wcześniejszym linkiem, a adres samego portalu możecie znaleźć tutaj. Tym razem chciałbym napisać o kolejnej możliwości, którą dostajemy od Microsoft w ramach BizSpark. Otóż w ramach programu dostajemy też MSDN w wersji Ultimate, który zawiera jedną z fajniejszych opcji, a pojawiła się ona jakiś czas temu. Mam na myśli dostęp do chmury Microsoft, czyli Windows Azure. W tym przypadku nie potrzeba nawet karty kredytowej – co jest standardowym działaniem w przypadku komercyjnego korzystania z Windows Azure. Co ważne w tym wszystkim, to z racji posiadania MSDN w wersji Ultimate to dostajemy co miesiąc do wykorzystania 150$! Tak po prostu.

Chciałbym podkreślić, że o ile nie jestem jakimś gorącym zwolennikiem rozwiązań w chmurze to nie mogę negować jej istnienia w pewnych sytuacjach, jak również jej użyteczności. Muszę powiedzieć, że po kilku dniach korzystania jestem pod ogromnym wrażeniem tego co daje nam Microsoft! W ciągu kilku chwil jesteśmy w stanie sobie stworzyć czy to stronę, czy to własną maszynę wirtualną czy coś na bazie dostępnych obrazów, które już są gotowe do wykorzystania.

Windows Azure w programie BizSpark. Jak zacząć?

Po pierwsze musimy się zalogować do naszego konta w BizSpark, a następnie przejść do samego MSDN (Download Microsoft Software (via MSDN)). Następnie przechodzimy do zakładki „My Account” i klikamy „Activate Windows Azure”

Windows Azure Bizspark
Windows Azure Bizspark

Zostaniemy przeniesieni na stronę rejestracji do Windows Azure, gdzie nasze dane już są, a jedynie musimy się uwierzytelnić za pomocą naszego telefonu.

Windows Azure Account
Windows Azure Account

Sam proces rejestracji zajmuje dosłownie kilka chwil, by za moment móc się cieszyć pełnym dostępem do Windows Azure. Do czego można go wykorzystać postaram się wkrótce napisać.